Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Сини сливи - смятаме ги за твърде обикновени плодове, но дали не ги подценяваме напразно?
Сини сливи - смятаме ги за твърде обикновени плодове, но дали не ги подценяваме напразно?
Знаете ли, че сливата е плод, консумиран от хората в Източна Европа преди повече от 2 000 години? И както неведнъж досега се е случвало, природата сама е намерила начин да защити своите творения, снабдявайки сливите с тънка бяла пелена от фин прашец, която ги обвива с цел да ги предпази от високите температури и е своевременно доказателство за тяхната свежест.
Синята слива (Prunus domestica L.) принадлежи към подсемейство Prunoidae на семейство Розоцветни. Достига височина до седем метра и има елипсовидни, малко или много заострени листа, окосмени различно.
Август е месецът, през който сините сливи се появяват на пазара, с характерната си продълговата форма, със синя гладка кожа, която често прелива в лилави оттенъци. Синята слива значително се отличава от своите "посестрими"- Ренглота и Мирабела.
Месестата й част в началото на зреенето е жълто-зелена с кисел вкус, но постепенно еволюира към жълто-кехлибарен цвят с плътен и сладък вкус. Тя е сравнително сочен плод, като при директна консумация се усеща сладко-киселата жилка.
Всяка година реколтата се прибира между 25 август и 25 септември, когато нивото на захарта в сливите е най-високо.
Днес голяма част от световното производство на сини сливи е съсредоточено в сушенето на плодовете, като цифрата, която илюстрира най-добре това, е приблизително 257 000 тона годишно, с ясна тенденция към нарастване. Повече от половината от това количество идва от Калифорния.
За 1 кг. сушени сини сливи са необходими между 2.5 и 3.5 кг пресни плодове, докато средната консумация на човек в Европа е около 500 гр. годишно.
История на сините сливи
Синята слива се култивира в Китай, оттам е пренесена и в Европа, а по-късно в средна Азия, Египет и Средиземноморието. За да запазят вкуса й през цялата година, хората използвали методи за изсушаване на плодовете, наследени още от римляните.
Южните части на Европа са мястото, където синьо-виолетовият плод намира идеалните условия за виреене: щедро слънце, богата рохкава почва и достатъчно количество вода.
Хранителен състав на сините сливи
Съдържание на вещество в 100 г продукт:
Хранителен състав (пресни плодове)
Данни за: 100 гр
Калории 46
Калории от мазнини 3
Общо мазнини 0 г
Холестерол 0 мг
Общо въглехидрати 11.42 г
Фибри 1.4 г
Захари 9.92 г
Белтъчини 0.7 г
Вода 87 мл
Хранителен състав (сушени плодове)
Данни за: 100 гр
Калории 107
Калории от мазнини 1
Общо мазнини 0.16 г
Холестерол 0 мг
Общо въглехидрати 28.08 г
Фибри 3.1 г
Захари 24.98 г
Белтъчини 0.96 г
Вода 70 мл
Здравословни ползи
• Класифицират сините сливи като добър източник на витамин А (бета-каротин), а само четвърт чаша сушени плодове е достатъчна, за да осигури приблизително 16.9 % от необходимата дневна доза. Бета-каротинът успешно се бори със свободните радикали, което своевременно го превръща в добро превантивно и профилактично средство срещу различни патологични състояния (ревматоиден артрит, атеросклероза, астма, сърдечни заболявания, диабет, рак на дебелото черво).
• Сините сливи са пълноценен източник и на калий, а само четвърт чаша от вкусния плод може да задоволи до 9% от дневната нужда. Калият, като основен минерал, поддържащ нормално кръвно налягане и сърдечна дейност, осигурява добра протекция за организма.
• Наличието на фибри увеличава чувствителността към инсулин и по този начин играе полезна роля в лечението и профилактиката на диабет тип 2.
• Сините сливи са надеждно слабително, а също така пикочогонно средство.
• Препоръчват се срещу анемия и стомашни проблеми.
• Сливите успешно намират приложение и в козметиката.
• Имат гликемичен лоудинг 40 и гликемичен индекс 61.53 за пресните плодове и съответно 57 и 64.04 за сушените сливи.
Здравословни рискове, свързани с консумацията на сини сливи
Синята слива е сред малкото на брой храни, които съдържат измерими количества оксалати. Когато се повиши нивото на оксалатите в телесните течности, те могат лесно да кристализират и да причинят сериозни здравословни проблеми, особено при хора, страдащи от бъбречни заболявания.
Образува се оксалова киселина, която подтиска усвояването на какций в организма, като по този начин натоварва метаболизма. Тя не е токсична за здрави хора, но при дълготрайна употреба приетата оксалова киселина може да намали общото ниво на усвоения калций за периода на консумацията й.
Не е препоръчителна системната й консумация при хора, страдащи от чернодробни и жлъчни заболявания.
Как да изберем и съхраним сините сливи?
Синята слива е плод, който не се слави с дълъг срок на съхранение, особено пък когато са набрани вече добре узрели. Освен това сливите бързо омекват на стайна температура и губят ценните си хранителни качества. При избора на синя слива обърнете внимание на нейната зрялост, твърдост и лъскавина на плода.
Сините сливи лесно се подлагат на замразяване, след като са измити, подсушени и от тях е отстранена костилката.
Когато избирате сушени сини сливи, помнете, че хубавите плодове са черни, лъскави и меки. По тях не бива да има следи от захар или плесен. Не купувайте лепкави плодове, избирайте само такива, чиято месеста част е жълтеникава и еластична.
Сушените сини сливи трябва да се съхраняват далеч от влага, като по този начин могат да издържат от десет месеца до 1 година. Препоръчително е съхранението им в метална кутия на сухо място. Така запазват мекотата си повече от година.
Важно е да помните, че сушените сини сливи губят бързо влажността си, ето защо от време на време е необходимо да се рехидратират. За целта ги залейте с вода или ги оставете да киснат в купа около два часа.
Рецепти със сини сливи
Освен че са чудесно освежаващо средство, с помощта на сините сливи могат да бъдат приготвени ароматни конфитюри, желета или компоти. Успешно се добавят към свинско месо, птици и дивеч и са прекрасна съставка на различни сладко-кисели сосове. Със сините сливи могат лесно да се приготвят различни десерти. Добре се съчетават с аромата на канела, кардамон и ванилия.
Хапки със сини сливи и сирене "Рокфор"
• Необходими продукти: 30 сушени сливи, 100 г сирене "Рокфор", 8 смлени ореха, 30 г масло, 2 с. л. сметана, 1 с. л. коняк, черен пипер
• Приготовление: Сиренето се намачква заедно с орехите, сметаната и маслото. Добавят се коняка и черния пипер, бърка се до получаването на еднородна смес. Отстраняват се костилките на сливите, след което плодовете се с пълнят с готовата смес, поставят се в хладилник за около 1 час. Върху тях се поставят клечки за зъби и се сервират към аперитива.
Автор: Ирена Стефанова
Източник: http://www.bb-team.org
1