Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Отглеждане на кайсии
Отглеждане на кайсии
Кайсията (Prunus armeniaca, apricot) е вид растения от семейство Розоцветни (Rosaceae).
Дървото встъпва рано в плододаване - още през третата година след засаждането.
Плодовете узряват рано, непосредствено след тези на черешата и вишнята. Специфичните биологични особености на кайсията, нейните високи изисквания към климатичните и почвени условия налагат особено голямо внимание при избора на място за нова кайсиева градина. Температурните колебания и повратните мразове в края на зимата и началото на пролетта са най-големите врагове за този овощен вид. Подходящи за отглеждане на кайсията са местата в близост до водни басейни, планински реки и склонове на по-малки възвишения, където има въздушен дренаж и не се задържа студен въздух.
Разстояние на засаждане: Кайсиевите дръвчета се засаждат на разстояние 4х5,4х6,5х6 .
За създаване на кайсиеви градини или засаждане на единични дървета се избират места с лек наклон, със северно, североизточно или северозападно изложение. Кайсията изисква дълбоки, леки, добре дренирани почви с дълбоки подпочвени води. При използване на подходяща сливова или джанкова подложка те могат да се отглеждат и на по-тежки и влажни почви. Жизнеността, дълголетието и родовитостта зависят най-вече от правилния избор на подходящ сорт.
При по-тежки и влажни почви намират приложение джанковата и сливовата подложки.
Резитба на кайсията. Подходящи типове корони са подобрено етажна и полуплоска.
Подобрено етажната корона се състои обикновено от 6-8 скелетни клони, от които 3-4 образуват първия етаж а останалите се разполагат поединично върху водача, формирането на короната в зависимост от силата на растежа става за 3-4 години. В първите години на плододаване кайсиевите дървета имат силен растеж. След встъпване в пълно плододаване започва по-силна резитба, като се реже на две - и тригодишна дървесина. За да има добро плододаване, трябва да се поддържа прираст на продължителите на скелетните клони не по малко от 30 - 40 см. За интензивни кайсиеви градини с по-гъсто засаждане добри резултати дава полуплоската корона. При нея стволът на дърветата е 50 - 60 см. Резитбата при кайсията се свежда до отстраняване или съкращаване на силни клони, насочени към междуредието, като стремежът е скелетните клони да са насочени по посока на реда. Общият брои на скелетните клони не е фиксиран точно и не се изисква формиране на точно определени етажи. След петата шестата вегетация се прави резитба за ограничаване височината на короната. През вегетацията кайсията е чувствителна към засушаване. При липса на достатъчно валежи е наложително да се полива, като влажността на почвата трябва да се поддържа над 70% от ППВ. Трябва да се обърне внимание на поливките 2-3 седмици преди беритбата.
Торене на кайсията.
В млада възраст кайсията изпитва нужда преди всичко от азотно торене.
В зависимост от почвеното плодородие годишно се внасят от 50 до 100 г. амониева селитра на 1м ², като към 5-6 година се преминава към торене на цялата площ на насаждението.
Най-добре е азотните торове да се внасят на два пъти половината от нормата през март и останалата половина - в края на май. Фосфорните и калиевите торове се внасят периодично през 3-4 години. Почвата трябва да се поддържа чиста от плевели чрез обработки, а след 2-та година може да се използват и хербициди. Продължителността на живот на кайсиевите дръвчета е над 30 години. От едно дърво могат да се получават средно 70-80 кг. плодове.
1