Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Отглеждане на бадеми
Отглеждане на бадеми
Бадемът - Prunus dulcis синоними Prunus amygdalus, Amygdalus communis) се отглежда най-много в средиземноморските страни. В нашата страна не е много застъпен поради ранният им цъфтеж и чувствителността им към някои болести. Ядките на бадема са много богати със сухо вещество, от което най-голям дял заемат мазнините, белтъчините и въглехидратите. В ядките на бадема се съдържат и много други ценни за човешкия организъм вещества. Освен за консумация ядките на бадема се използват за преработка. За разлика от ореха ядките на бадема може да се съхраняват много по-продължително, без да се разграждат мазнините. Бадемовите дървета имат доста буен растеж в млада възраст. По-късно растежът затихва и височината на короната достига 7 м. Встъпва в плододаване на 2-тата - 3-тата година, а пълното - към 6-ата - 7-ата. При благоприятни условия плододаването продължава 35-40 години, но дълголетието е много по-голямо. В пълното плододаване се получават средно около 120-140 кг плодове от декар. Бадемът реагира бързо на затоплянето през фазата на принудителния покой и цъфтежът настъпва много по-рано от цъфтежа на другите овощни видове. Дълбокият покой е много кратък и при необичайни затопляния цъфтежът може да настъпи още към края на януари - началото на февруари. При нашите условия обикновено започва през втората половина на март докъм средата на април. Всички бадемови сортове са самостерилни и при създаване на бадемово насаждение трябва да се засаждат по няколко сорта.
През кратката фаза на дълбокия покой бадемът проявява задоволителна студоустойчивост, като листните пъпки и дървесината издържат до -27°С. По-чувствителни са плодните пъпки, които през зимата измръзват при температури под -22, -24°С. Поради много ранното пролетно развитие измръзванията на бадема са много често явление в края на зимата - началото на пролетта. Това е и основният ограничаващ фактор за разпространението на бадема.
Бадемът е най-сухоустойчивото растение от отглежданите у нас дървесни овощни видове. Това позволява да се отглеждат бадеми на наклонени и не поливни площи. Сухоустойчивостта му се обуславя от два фактора - дълбоката и мощна коренова система и способността на растенията да хвърлят част от листата си при продължителни засушавания. Когато има възможност за напояване добивът и качеството на плодовете значително се повишават.
Бадемът не е взискателен към почвата. Добре се развива на различни типове почви, включително и не много богати с хумусно съдържание. Неподходящи са тежките глинести и неотцедливи почви, както и почвите с плитко разположена материнска скала или глинясал хоризонт.
Най-подходяща подложка за бадема са семеначетата, получени от костилките на дивия бадем.
Разстоянията на засаждане на бадемите са от 4-6 м в реда и от 5-7 м в междуредията в зависимост от почвените условия и от растежните особености на сорта и на подложката. Короните се формират най-често като свободно растящи, близки до подобрената етажна или до чашовидната. Височината на стъблото трябва да бъде 60-100 см. През първите 3-4 години се извършват минимални резитби на бадема, а основното оформяне на короната се провежда към 4-тата - 5-ата година. При по нататъшното отглеждане на бадема са важни периодичните резитби на бадема за подмладяване на плододаващата дървесина и за просветляване на короните.
Почвената повърхност в бадемовите насаждения е най-добре да се поддържа по системата на черната угар, като се има предвид отглеждането при не поливни условия. Той понася и зачимяване, което по необходимост се налага при отглеждане на бадеми на по-наклонени терени.
Торенето на бадема е едно от основните мероприятия за подобряване на растежа и за повишаване на добивите, като се имат предвид сравнително по-бедните почви, на които се засажда. Особено голяма е нуждата от азот и фосфор. Азотното подхранване трябва да се извършва по-рано през пролетта, поради по-ранното настъпване на вегетацията при този овощен вид-15-18 кг. активно вещество. Първото внасяне на азота е преди цъфтежа а второто в края на май. На 2-3 години се тори с 20-25 кг. фосфор активно вещество. С калий се тори само при нужда.
Болестите от който се напада бадемът са церкоспороза, струпясване, ранно и късно кафяво гниене.
От неприятелите сериозни поражения нанасят бадемовият семеяд и бадемовата листна оса.
1