Отглеждане на райска ябълка
Райската ябълка (Malus diospyros) е вид растения от семейство Розоцветни (Rosaceae), произхожда от Китай и Япония. Значението и се определя от редовното и изобилно плододаване и голямата биологична стойност на плодовете. Плодовете съдържат 17-20% захари и над 70% в сушените, като 85-90% от тях е фруктоза, поради което са полезни за болни от диабет. Съдържат също протеини 0,33-1,18%, пектин, малко киселини 0,41-0,92%, танин 0,10-1,50%, соли,витамини(до 45mg% витамин C, до 6,3mg% каротин, до 39 mg% йод, витамините Р,Е и др.).Плодовете на повечето сортове райска ябълка са тръпчиви при беритбата и могат да се консумират в свежо състояние след съхранение в продължение на 20-30 дни. Плодовете могат да се сушат или преработват в сладка и конфитюри. Растенията се ценят и заради декоративните им качества - особено красиви са през есента, когато плодовете придобият жълто-оранжев цвят, а листата станат пурпурно-червени. У нас райската ябълка е разпространена предимно като единични дървета. Райската ябълка e дърво достигащо 10 м височина.Присадените растения встъпват в плододаване на 2-тата - 3-тата година след засаждането.За райската ябълка е характерно партенокарпното (без оплождане) плододаване. При осигурено опрашване и оплождане добите се повишава и често достигат до 200-300 кг. от едно дърво.Райската ябълка е един от най-студоустойчивите субтропични овощни видове - по време на дълбокия покой издържа на температури до -20-22°С . От разпространените у нас сортове най-студоустойчив е сортът Костата. Поради късния цъфтеж (края на май-началото на юни) повреди по цветовете не са наблюдавани.
Вода. Райската ябълка e влаголюбива овощна култура и изисква напояване ако валежите са по-малко от 600-700 мм особено по време на наедряване на плодовете. Не е много взискателна към почвените условия.
Разстоянията на засаждане са 5 x 4 м.или 5 х 4.5 м При създаване на промишлени насаждения от райска ябълка е необходимо осигуряване на сортове-опрашители с цел повишаване на добивите. Растенията се формират на подобрена етажна или свободно-растяща корона.
Резитба на райската ябълка. Много добре за нормалното плододаване и качеството на плодовете влияе ежегодната резитба, състояща се в просветляване, прореждане и съкращаване на плодните клонки с цел подмладяване на плододаващата дървесина. Най-продуктивни са клончетата с дължина 10-20 см. Плододалите клончета се премахват. Райската ябълка реагира много добре на торене.
Беритба на плодовете. Плодовете не се повреждат от леките есенни слани и могат да се оставят на дървото и след опадване на листата. Берат се при добиване на максимална едрина.Беритбата се извършва внимателно, с помощта на ножици, като дръжката на плода се реже до чашката за да се избегне загниването на плодовете. След беритбата плодовете на райската ябълка се нареждат в щайги на два реда като в долния ред чашките на плодовете са насочени надолу, а в горния - нагоре. Съхраняват се в тъмно, средно влажно помещение при температура около +1+2°С. Животът на Райската ябълка достига от 100-200 до 500 години.