Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Декоративна ягода Духеснея Duchesnea indica

Декоративна ягода Духеснея Duchesnea indica

 
Духеснеята (Duchesnea indica) е позната у нас и като „декоративна ягода" и доскоро се използваше като почвопокривен вид. Стъблата й са шнурообразни, нежни, на прешлени. Достигат до 2 м дължина, като на мястото между прешленчетата се разклоняват. Листата са триделни, много наподобяват тези на дивата ягода. Цветовете са дребни, жълти, до 1 см в диаметър. Цъфтежът е от юни до октомври. Плодовете са сочни червени ягодки, до 1,5 см в диаметър. Те са много декоративни, привличат погледа. Въпреки че са ядливи, вкусът им не е приятен.

Растенията се развиват добре на слънчеви места, но понасят и полусянка. Когато светлината е недостатъчна обаче, те не цъфтят, което лишава стопаните от приятната гледка на отрупаните с червени плодчета растения. Трябва да се знае, че растенията са студоустойчиви и биха могли да понесат температура малко под нулата. Това обаче е нежелателно, защото ще се изгуби декоративността през зимния период. Затова декоративната ягода е много подходяща за зацветяване на покрити балкони или хладни помещения, където температурата е около 10ºС.

Важно условие е почвената смес винаги да е умерено влажна, затова през летния сезон  се полива обилно, а през зимния - умерено. Растенията са по-красиви, когато влажността на въздуха е висока, затова периодично листата може да се пулверизират.
Декоративната ягода се размножава лесно. При допир с почвата на мястото на междувъзлията скоро се образуват коренчета. Затова се препоръчва през всяко време на годината да се правят отводи, като стъблата се поставят върху почвената смес на съседна саксия. Най-добре е обаче през пролетта туфите на старите растения да се разделят. Установено е, че растенията може да се гледат най-много по две години. Когато част от листата изсъхнат и декоративността намалее през пролетта туфата се разделя. Съставя се богата на хранителни вещества почвена смес от равни части чимовка и листовка.

Растенията може да се оформят по два начина - върху опорна конструкция или като ампелни, когато стъблата падат свободно. Така може да се оформят приказни вертикални прегради.  

Автор:Д-р Анка ДОНЧЕВА
По материали на Градината БГ

Растенията са засадени в 10 см саксии и могат да се засаждат на постоянно място от ранна пролет до късна есен.
Височината на надземната част е 50 + см.

Ако Ви харесва, споделете с приятели!


 
Продуктът не се предлага в момента.
 1