Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Картофен молец

Картофен молец

 
Притежава изключителна широка екологична пластичност и адаптивност към различни климатични условия. Причинява значителни загуби, както на полето през вегетацията,  така и в картофохранилищата. Вредител основно по картофи и тютюн, изхранва се също и с патладжан, домати, пипер и плевелни растения. Установено е разширяване разпространението на вида в югозападната и централната южна част, както и навлизане в югоизточната и североизточната част на страната.

Картофения молец у нас развива 4 поколения и частично пето. Неприятелят зимува на полето и в съхранилищата,  като възрастна гъсеница и какавида. Полово зрелите пеперуди отлагат яйцата си поединично или на малки групички по долната страна на листата. По клубените на картофите снасят главно в очите на клубените. Излюпените млади се в гризват близо до централния нерв и от там започва образуването на мината. 

Силно нападнатите листа постепенно завяхват и загиват. Гъсениците напускат такива листа и навлизат в стъблото, където издълбават ходове, насочени надолу. Стъблата над мястото на повредата увяхват и изсъхват.

Клубените се заразяват с гъсеници, които издълбават ход, като обвивката над мястото на повредата изсъхва, хлътва образува се извит жлеб с оловно сив цвят изпълнен с кафяви извержения смесени с дребни частици от нагризаните картофи. При силно нападение един клубен може да има много ходове. Развитието на гъсеницата продължава от 12-19 дни. След като завърша развитието си, какавидират в пашкул – предимно върху изсъхнали листа, бучки пръст и растителните участъци. В природата отделните поколения се застъпват и трудно може да бъдат разграничени.

Борбата:  Засаждане на здрави картофи, когато има опасност от зараза клубените се засаждат по възможност на дълбочина 18-20 см., редовна обработка на почвата, а последното загърляне да се прави с повече пръст, навременно прибиране на реколта – картофите се изваждат преди стъблата да са изсъхнали и др.

За бора се използват същите химични средства като при колорадски бръмбар - Газел 20 СП - 3 гр., Моспилан 20 СП – 3 гр., Актара 25 ВГ – 2 гр., Алверде 240 СК – 5 мл., Нуреле Дурсбан – 5 мл., Карате Зеон – 3 мл., Вазтак Нов 100 ЕК – 2 мл. на 10 л. вода. и др. 

Необходима е дезинфекция на помещенията, където ще се съхраняват клубените и поддържане на температура под 8 С.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1