Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Кръгломиниращ молец

Кръгломиниращ молец

 
Един от основните вредители по овощните култури през този период е кръгломиниращият молец. Той  има най-голямо икономическо значение от групата на листоминиращите молци. Един от най-опасните неприятели по ябълката, но напада още  дюлята, черешата, сливата, крушата, прасковата, вишнята и кайсията. Развива три, а понякога и четири поколения годишно. 

 Зимува като какавида в пашкул основно по кората на клоните и стволовете под опадалите листа или буци пръст. Летежът на пеперудите на кръгломиниращия молец започва през пролетта с цъфтежа на ябълката и продължава до края на септември. Женските снасят яйцата си по единично, по долната страна на листата. Гъсениците се вгризват между двата епидермиса и в паренхима прогризват характерни, силно извити змиевидни ходове, които постепенно се разширяват и на дължина достигат 10-12 см..Екскрементите са разположени по средата на мината под формата на черна линия. След като завършат развитието си гъсеницата, прогризва епидермиса напуска мината. Отначало мината изглежда като светлокафява точка по горната страна на листата. С развитието на гъсеницата тя се разширява и се получават спираловидни ходове, които изглеждат като концентрични кръгли петна. Долната им страна е белезникава. Напълно развилите се ларви на кръгломиниращия молец напускат мините и какавидират в бял пашкул във формата на лодка, който е разположен в короната на дърветата. Силно повредените листа изсъхват и окапват преждевременно и дърветата изглеждат като опожарени. Това води до изтощаване на овошките и по-слабо залагане на плодните пъпки за следващата година.

Препоръчително е доброто опръскване на долните етажи от короната на дърветата, където се развива основно първо поколение. Премахването на издънките, по които отлагат яйцата си пеперудите от първо поколение е също добра практика.

Борба с кръгломиниращия молец: Едно от най- важните мероприятия е събиране през есента на окапалите листа изнасяне и изгаряне. Химическата борба се провежда при висока плътност на вредителя. Контактните препарати се използват срещу излюпващите се гъсеници и при съвсем малки мини, но ефективността им е слаба, защото гъсениците на всички молци се вгризват в листата и препаратите трудно проникват. По добър ефект има с използването на проникващи и системни препарати. Инсектицидите, които могат да се използват срещу миниращия молец са: Би 58 -15 мл., Децис 2,5 ЕК – 4 мл., Нексид 015 КС – 4 мл., Нуреле Дурсбан – 6 мл., Сумицидин 50 ЕК - 4 мл., Суперсект мега - 5 мл. на 10 л. вода. Винаги преди да използвате някой от посочените инсектициди се съобразявайте с карантинните срокове.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1