Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Неприятели по саксийните цветя – как да ги разпознаем и вод

Неприятели по саксийните цветя – как да ги разпознаем и вод

 
Сигурно Ви се е случвало да забележите мушици, които да летят от почвата и се намножават масово. Това са почвените мушички, приличащи на комарчета, по принцип се внасят с почвата. Затова при пресаждане обеззаразявайте почвата сами или използвайте специални готови почвени смески. Истинските вредители са личинките на мушичките, приличащи на червейчета, които живеят в почвата. Предлагат се и обезаразители за почва Лаксиферт обеззаразител, с които един път в месеца се поливат растенията. С възрастните екземпляри борбата се провежда с използването на инсектициди като Моспилан 20 СП, Газел 20 СП - 1.5 гр. за 3 л. вода като се пръска в почвата след 4-5 дни се повтаря. При това борбата с тях трябва да водите до край, тъй като дори една единствена останала  в почвата мушичка може да снесе яйца и популацията да се възстанови. Освен това намалете поливането, тъй като насекомите обичат влажната почва, а също по-често разрохквайте повърхността и.

Листните въшки са сред  най-разпространените вредители по растенията. Те не само повреждат растението,  но са преносители на вируси.

Листните въшки са малки (с най-много 2мм  дължина), жълтозелени или кафяви на цвят насекоми. Могат да бъдат безкрили, но може и да летят. Размножават се бързо, особено в сухо и топло време. Образуват  колонии от долната страна на листа, по цветните пъпки и по младите леторасли.  Смучат сок от растението, в резултат, на което летораслите се изкривяват, листата  се нагърчват и загиват. Можете да се преборите с тях, като напръскате своевременно растенията с един от следните разтвори - Би 58 - 2.5 мл. за 2 л.вода ,Вазтак нов 100 ЕК, Децис 2.5 ЕК 10-15 капки в  1л. вода, 

Братовчедите на листните въшки -  щитоносните, се насочват предимно към стайните растения. Те ще нападнат  фикуса, палмата, бегонията или драцената в хола ви. Щитоносните въшки се заселват по дължината на нервите на растенията - предимно от долната страна на листа, по  летораслите и по стъблата. Те смучат сок от нападнатите части, листата се  деформират, а отделената от въшките "медна роса" е благоприятна среда за  развитието на "чернилка”. Борбата с щитовидните насекоми ще ви затрудни.  Атакувайте ларвите на въшките три пъти през десетина дни. Подходящи разтвори са Би 58 - 5мл. за 3 л. вода.

Много по-лесно ще се отървете от следващия  вредител - алеуродите. Зад заплетеното име се крият миниатюрните бели мушици,  които излизат веднага щом разтръскате цветето си. За да се освободите от тях,  облейте растението с вода, като насочвате струята под листата - там е  скривалището на яйцата на мушиците. 

Малките червени паячета на пръв поглед  са незабележими, както и вредата, която причиняват. Сръчните акари плетат фини  мрежи, видими само ако се оросят листата. Първоначално пораженията върху  растението се виждат като светли точки. Изпуснете ли обаче червените паячета, по листата лесно ще видите огромните петна, причинени от  вредителите.

Ето защо забележите ли червените акари, незабавно напръскайте с Нисоран 5 ЕК – 5 мл. или Ортус 5 СК – 5 мл. за 10 л. вода

Накрая, оглеждайте се и за честата болест по растенията -  "чернилка". Тя се развива по листата и стъблата след атака на щитоносни въшки и  наподобява сажди. 

Можете да се преборите с "чернилката", като първо отстраните паразитите, а след това почистите местата с вода и сапун след което обилно изплакнете.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1