Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Отглеждане на спанак

Отглеждане на спанак

 
Спанакът е ценна зеленчукова култура, широко разпространена в света У нас спанакът се отглежда най-често като есенно-зимна култура чрез засяване рано през есента — началото на септември, дори още през август. В такъв случай реколтата се получава рано през пролетта, след което мястото се използува за отглеждане на главната култура (домати, пипер, краставици и др.). Част от реколтата може да се получи още през есента.  По-рядко спанакът се засява много рано напролет.

За нашите климатични условия са подходящи студоустойчивите сортове с бърз темп на растеж както през есента, така и в ранна пролет и с късно стрелкуване. В практиката са се наложили сортовете Матадор, Зимен гигант, Вирофлай, Америка  и др.

Възприетата у нас практика за засяване и отглеждане на спанака само през есента и рано напролет намира своето обяснение в изискванията му към температурата и влагата в почвата и въздуха и продължителността на осветлението през тези периоди от годината. За пролетно производство есенната сеитба на спанак се извършва през октомври, като негови предшественици са зеленчуците от късното полско производство; краставици, зелен фасул, пипер, домати и др. През пролетта спанакът се засява възможно най-рано в края на февруари като предкултура на пипера, средно ранните домати, краставици, тиквички и др. При по-късни пролетни сеитби добивите и качеството на продукцията рязко намаляват. Подготовката на площите, предвидени за отглеждане на спанак, е в зависимост от датите на сеитба. За пролетно производство от есенен посев площта се изорава и се наторява съобразно изискванията на културата, която ще се отглежда след спанака. Преди пролетните посеви площта се култивира на дълбочина 12-14 см, при което се внасят необходимите торове. Сеитбата може да бъде разпръсната на равна повърхност или редова. За предпочитане е редовата сеитба. Семената се засяват на дълбочина 2-3 см. Сеитбата може и да е лентова: 5-редова лента с разстояния 50-60 см между лентите, 20 см между редовете в лентата и 5-6 см между семената в реда. Разпръснато пък  семената се разхвърлят равномерно върху равната площ. Зариват се чрез плитко и гъсто накопаване с мотиката или греблото. На 100 кв. м се засяват средно 300-400 г семена. При добра почвена влажност и положителни температури масовото поникване е след 7-10 дни. Когато растенията развият 3-4 същински листа, подхранете с 500-800 г амониева селитра на 100 кв. м. При богата почва и силно развитие на растенията това не е необходимо, защото може да се натрупат нитрати.

Прибирането на реколтата започва, след като растенията са образували 5—6 добре оформени листа, и продължава до образуването на цветоносните стъбла. При по-малки площи и при достатъчно работна ръка най-напред се прибират най-добре развитите растения, при което се постига известно прореждане на посева в редовете. Беритбата се извършва чрез изскубване на растенията с корена или чрез подрязване на корена под най-долните листа. Беритбата на спанака се организира в сухо време, най-добре сутрин, след вдигане на росата, или привечер. Трябва да се има предвид, че даже незначително количество влага по листата може да предизвика бързо загряване и загниване, особено при по-силно уплътняване и при изпращане на по-далечни разстояния. През горещите часове на деня беритбата на спанака трябва да се избягва.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1