Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Памукова нощенка

Памукова нощенка

 
ВНИМАНИЕ!!!

 От службите за растителна защита алармират за
 ВИСОКА ПОПУЛАЦИОННА ПЛЪТНОСТ И ЗАСИЛЕНА ВРЕДОНОСНА ДЕЙНОСТ НА ПАМУКОВА НОЩЕНКА ПО ДОМАТИ, ПИПЕР И ЦАРЕВИЦА.
 
Памуковата нощенка (Helicoverpa armigera) е опасен неприятел, който е разпространен повсеместно. Напада повече от 120 културни и и диви растения. Особено силно поврежда царевицата , доматите,фасула, граха ,бегонията и др.

В момента се наблюдава масово вредна дейност на гъсениците от второ поколение. При доматите полско производство са констатирани 15-20% нападнати плодове. При сладката царевица основно до този момент от вегетацията на културата са от памуковата нощенка.

Пеперудата е със светлокафяви или зеленикаво жълти до тъмнокафяви предни крила. Задните крила са белезникаво сиви с широка, непрекъсната кафеникава обшивана ивица. При разперени крила пеперудата достига 30-40 мм. Памуковата нощенка има три поколения годишно. Пеперудите от първо поколение летят главно през май, от второ през юни началото на юли, а от трето през август септември. Плодовитостта зависи от температурата и влажността на въздуха, от наличието на нектар за половото узряване на пеперудите и от растенията, с които се изхранват гъсениците.

Гъсениците на памуковата нощенка след излюпването си се хранят с онези части на растенията, по които са снесени яйцата. Те прогризват отвори по листата след трета възраст и повреждат плодовете на гостоприемниците, с което причиняват силно намаляване на добивите.

При доматите отначало се хранят с листата, цветовете и бутоните, по-късно нападат зелените плодове, вгризват се в тях и се хранят със съдържанието им. Повредените плодове престават да нарастват, деформират се и загиват от различни гъбни и бактерийни болести.

При сладката царевица младите гъсеници отначало се хранят със свилата, а след това правят ходове в кочана, изпълнени с екскременти.

При бобовите растения гъсениците отначало се хранят с връхните млади листа, а след това изгризват бобовете, прогризват отвори по тях и изяждат меките зърна.

Борба:  От агротехническите мероприятия е борбата с плевелната растителност, с която се хранят гъсениците. Редовна есенна, предсеитбена и междуредова обработка за унищожаване на част от какавидите в почвата. При масово нападение е необходима химична борба. Ефикасни инсектициди: Нуреле Дурсбан -  6 мл., Сумицидин 50 ЕК -  4 мл., Актара 25 ВГ -  2 гр., Вазтак нов 100 ЕК  - 3 мл., Карате Зеон  - 3 мл. и др.  Дозите са 10 л. вода.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1