Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Последни мероприятия преди беритбата в овощната градина

Последни мероприятия преди беритбата в овощната градина

 
Овощните дървета са отрупани с плодове, но важно е да има и за зимата. Как ще ги съхраним при домашни условия зависи от нас. Още отсега трябва да огледаме помещението, в което ще ги оставим да лагеруват. 

Преди да внесем плодовете е необходимо да почистим основно мазето, а също и етажерките, щайги и другите поставки, на които ще ги наредим. Добре е да боядисате цялото помещение с варно мляко. След дезинфекцията, проветрете много добре, за да не остане никаква миризма. 

Беритбата на плодовете и тяхната подготовка, преработката и съхранението са последната грижа от производствената дейност в овощната градина. Ненавременното прибиране се отразява на качеството, транспорта и съхранението на плодовете. До голяма степен тя се отразява и на количеството на продукцията. 

Предварително обраните плодове са по-дребни, недостатъчно оцветени и не могат да придобият необходимите вкусови качества, дори и когато се съхраняват и при най-добри условия. Те завяхват по-силно по време на превоз и съхранение. Всичко това се отразява както на качеството, така и на количеството на продукцията. Установено е, че през последните седмици преди беритбата нарастването на плодовете е най-интензивно. Прекомерното закъснение на беритбата също се отразява отрицателно. По-късно обраните плодове по-трудно се транспортират и съхраняват и са по-чувствителни на гниене и някои физиологически болести. Загубите от късната беритба се увеличават с масовото отпадане на най-рано узрелите и най-едри плодове. Късните сортове ябълки и круши са плодове, които, за да стигнат до консумативна зрялост, се нуждаят от различен период (според сорта) на лагеруване. Независимо от това, че за съхранение се оставят най-качествените плодове, в периода на съхранение те са изложени на фактори, които могат да доведат до тяхното загниване. За да се предотврати рискът от болести при съхранението и да се удължи максимално срокът на съхранение, преди беритба е добре плодовете да бъдат третирани за последно. 

Това пръскане може да се направи както през последната седмица преди брането, така и ден два преди него. С него се предотвратява гниенето на плодовете при след беритбеното им дозряване при съхранение. Моментът на беритбата на плодовете трябва правилно да се определи, защото както много ранната, така и много закъснялата беритба се отразяват неблагоприятно върху общото състояние на плодовата продукция. В края на лятото плодовете увеличават теглото си с 1-2 % на денонощие, така че много ранната беритба води до съществени загуби. През периода на съхраняване плодовете страдат силно от запарване на плодовата кожица и горчиви подкожни ядки. Поради значителната загуба на вода кожицата се набръчква и търговското качество на плодовете се понижава. При късно обраните плодове процентът на повредите от физиологично разпадане на плодовото месо нараства, получава се брашнена консистенция и стъклясване.

Подходящи за пред беритбено третиране са следните фунгициди Флинт макс75 ВГ - 5 г, Хорус 50 ВГ - 4,5 гр., Фоликур 250 ЕВ - 5 мл.,  Топсин М 70 ВДГ – 10 гр. на 10 л. вода. Могат да се използват и някой контактни препарати, като Купроцин Супер М 25 гр, Дитан М 45 – 20 гр. на 10 л. вода и др. Преди да пръскате винаги се информирайте за карантинните срокове на препаратите!
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1