Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Предпазване стволовете на овощните дървета от гризачи

Предпазване стволовете на овощните дървета от гризачи

 
Повредите по кората на стъблото и основата на скелетните клони при овощните дръвчета е често явление. Те се причиняват от измръзвания, механични повреди . Не са редки случаите, когато големите зимни студове нанасят повреди по кората, значителни загуби могат да се причинят и от гризачите - мишки, плъхове сляпо куче, най-вече зайци. Най-често тези изгризвания обхващат цялата обиколка на стъблото и такива дръвчета обикновено загиват. Повредите понякога могат да бъдат огромни особено при ябълковите дръвчета. Те могат да се получат и при дървета до 20-годишна възраст. 

При околовръстно изгризване на кората на дърветата връзката между различните органични вещества и кореновата система се прекъсва. Първата и най-важна задача в такива случаи е да се подреже до здраво изгризаната кора и ако раната не е много дълбока да се замаже с овощарски мехлем, когато раните са дълбоки, за да се възстанови връзката се прилага мостово присаждане. Повредената кора по стъблото прекъсва предвижването на асимилатите към кореновата система и при по-големи рани растенията могат да загинат. Това най-често се получава, когато е обелена по цялата окръжност на стъблото. По този начин се възстановява връзка между корените и надземните части (листата). Присаждането се провежда през пролетта след настъпване на сокодвижението. Калемите се събират през зимата и се съхраняват до момента на присаждането както и при другите начини на присаждане през пролетта.

За да не се налагат такива сложни мероприятия най-добре е де се вземат предварителни предпазни мерки, като стъблата на дърветата се оградят със специално създадени за такава цел протектори, те се поставят около на ствола на дървото и достигат до 30-40 см. височина и по този начин предпазва дърветата от зайци, сърни, мишки, съществуват и репеленти отблъскващи гризачите.

Също така дънерите могат да се намажат с гъста смес от глина, вар и плява, към която може да се прибави син камък, зелен камък или сяра на прах. 

Срещу слепите кучета, мишките, плъховете могат и да се приложат биоцидни препарати като Ракумин, Ратимор, Ратимор спокойствие и др. Те са готови примамки и се прилагат директно в подземните галерии на тези гризачи.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1