Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Сеитба и отглеждане на ряпа
Сеитба и отглеждане на ряпа

Ряпата превъзхожда репичките по съдържание на хранителни вещества и витамин С. Тя също съдържа вещества, които подпомагат храносмилането и обмяната на веществата. Добрата й съхранимост през зимата я прави ценен източник на витамини във време, когато разнообразието на зеленчуци и плодове са по-оскъдни.
Сортове: ряпа Бяла, Черна, Червена, Бяла дълга, Жълта, Милано, Мюнхенска бира
Най-подходящото време за сеитба е първата половина на август. Отглеждането на ряпата като ранна култура е невъзможно, защото поради дългата вегетация тя навлиза в период на високи температури и ниска влажност, които са неблагоприятни за формирането на кореноплода. Семената се засяват на фитарии. Почвата се обработва на 12-15 см. дълбочина и при недобра запасеност с хранителни вещества се тори с минерални торове -10 – 20 г. амониева селитра, 30 - 40 гр. тор Суперфосфат и около 20 гр. Калиев сулфат на квадратен метър. Калият придава добри качества на кореноплодните и повишава тяхната съхраняемост. Почвата трябва да е добре овлажнена – условие за нормалното поникване на семената. След поникването посевът се прорежда веднъж два пъти. Окончателното разстояния между растенията в реда са 15 – 20 см. Останалите грижи се състоят в редовно поливане, борба с плевелите и някои вредители.
Кореноплодите се изваждат през есента и почистени се съхраняват през зимата. Не бива да се закъснява във времето, когато почвената повърхност започва да замръзва.
1