Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Торене на овощните растения

Торене на овощните растения

 
Безусловно необходими за овощните растения са следните хранителни елементи, въглерод, водород, кислород, азот, фосфор, калий, калций, сяра, магнезий и желязо: Тези елементи се поглъщат от овощните растения в най-големи количества, затова те се наричат макроелементи. За овощните растения са необходими и някои елементи в много малки количества. Те се наричат микроелементи и към тях спадат бор, манган, мед, молибден, кобалт и др. Най-често почвата обеднява на азот, фосфор, калий и на някои микроелементи. Овощните растения усвояват хранителните вещества само в разтворено състояние. Всяко хранително вещество, което се намира в почвата, трябва да е разтворено във вода, за да бъде усвоено от овощните растения. Необходимо е да се подчертае, че разтворите трябва да са много редки, поради което са необходими големи количества вода.

Торовете, които се използуват за торене на овощните растения, биват органични и минерални. Към органичните торове спадат оборският тор, компостът, торовата течност и културите за зелено торене. Към минералните торове спадат азотните, фосфорните, калиевите, калциевите и микроторовете. Най-полезен е оборският тор. Минералните торове съдържащи основните макроелементи - азот - N, в азотна, амонячна и карбамидна форма; фосфор - P, под формата на фосфорен анхидрид и калий - K, под формата на калиев оксид. Те са необходими за растежа и коректното развитие на всички жизнени функции. Тези елементи обаче се внасят в различно време: азотът през вегетацията, тъй като е основен елемент на растежа; фосфорът и калият с основното торене наесен или рано напролет (според почвите).

Подходящ за есенно торене на дръвчетата е комбиниран тор от трите елемента, като в него трябва да преобладават количествата на фосфора и калия, а азотът да е в минимални количества. Например комбинацията от  NPK 15:15:15. Ефектът от торенето зависи до голяма степен от начина на внасяне на торовете в почвата. Дълбокото проникване на корените изисква дълбоко внасяне на торовете. Повърхностно могат да се внасят само азотните торове, но и след това се разрохква почвата. Торенето на младите овощни дръвчета става в около стъблените кръгове, около 1.5 до 2 пъти по големи от широчината на короната. При по–добро развитие, след около 4 – 6 години от засаждането на прасковата, кайсията и дюлята и 7 – 8 години на ябълката, крушата, сливата и черешата корените на овощните дървета успяват да се разпрострат върху цялата площ на овощната градина, поради което трябва да се тори цялата площ на насаждението. При старите дървета до ствола са разположени само дебели корени, които не всмукват хранителни вещества от почвата, затова се оставя един малък кръг около ствола, който не се тори. а цялата останала площ на овощната градина се наторява. С оборския тор, фосфорните и калиевите торове обикновено се тори през есента и непосредствено след това се заорават с есенната дълбока оран. При есенно торене фосфорните и калиевите торове могат да се внесат на дълбочина, на която се обработва почвата. С минерални торове се тори и след поливане по бразди. В последния случай торовете се разпръскват по дъното на браздите след поливането и те се заравят. При достатъчна влажност при разпръскването на азотните торове е достатъчна една плитка обработка на почвата. Разпръскването на торове трябва да става равномерно върху площта. В зачимените овощни градини торовете се разпръскват без да се заорават. Но те остават върху тревата и само част от тях отива до по–дълбоко разположените корени на овощните дръвчета. В случая торовите норми да са по–големи или пробиват дупки с лостове или сонди и в тях се внася разтвор на минерални торове. 
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1