Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Хлороза

Хлороза

 
През лятото често се наблюдава постепенно избледняване и пожълтяване на листата на някои растения, цветя, овощни дървета, лози и др. Това явление се нарича хлороза. 

Причините могат да бъдат различни:
вирусно заболяване
липса на определен хранителен елемент
заболяване на кореновата система на дърветата
недостатъчна влага в почвата
преовлажняване и  др. 

За да вземем адекватни мерки срещу явлението, първо трябва да изясним причината. Ако жълтеенето е причинено от вирус, тогава възможностите ни за въздействие са най-ограничени. Заразените дървета са нелечимо болни и представляват опасност и за останалите растения. Тогава единственият начин да водим борба е да пръскаме срещу преносителите на вирусите - въшки, трипси и др. насекоми, за да опазим здравите дървета.

 Когато при растенията има ненормално пожълтяване или побеляване на листата в резултат на намаляване на съдържанието на хлорофил. Върху растенията с пожълтели листа не се задържат нито цветовете, нито плодовете. Желязо в почвата има, но то е свързано с намиращия се калций и магнезий и по този начин растенията са лишени от този елемента и се проявява хлороза. В години с обилни валежи през първата половина на лятото желязната хлороза се развива много по-силно. В такъв случай се налага подаване на допълнително количество желязо в лесноусвоима за растенията форма. 

Това може да стане както почвено, така и листно, а най-добре и по двата начина.

За лечение на желязната хлороза в практиката се използва железен сулфат, познат и като зелен камък. Той се внася почвено на дълбочина 20-25 см под короната на дърветата или в реда на лозите.  За целта се разтварят 200 гр. зелен камък на 10л. вода, с които през зимата или рано на пролет се поливат склонните към пожълтяване растения. С 200 гр. на 10л. вода се пръскат листата на растенията, ако хлорозата е силно изразена се пръсканията са 3 пъти през 10 дни, след това един път в месеца докато се върне естествения цвят на растенията.

Освен зеления камък за борба с хлорозата намират приложение железните торове, които растенията усвояват много бързо. (Секвестрен, Фитона феромаг, Лаксиферт срещу пожълтяване и др.) Ефектът от торовете е много бърз, листата за няколко дни придобиват първоначалния си зелен цвят.
 
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1