Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Щитоносна въшка по зокума

Щитоносна въшка по зокума

 
Многобройните дребни, бели и жълто-белезникави, кръгли, леко изпъкнали „петънца" по зокума са възрастните и ларвите на плоската щитоносна въшка. Тя напада голям брой растения, но зокумът е предпочитан гостоприемник, затова я наричат „бяла зокумена щитоносна въшка". 

Щитоносните въшки са голяма група насекоми, които се срещат по голям брой растения. Възрастните женски са с жълто-белезникаво щитче. Те са неподвижни и след раждането на ларвите умират. Мъжките форми имат крила и летят. Ларвите се раждат под майчиния щит и се разпълзяват по листата и клонките. Младите ларви са лимонено жълти и подвижни. По-късно те се установяват по нападнатите части, стават неподвижни и започват да отделят бяла восъчна материя, от която се образува щитчето. Ларвите и възрастните смучат сок от листата, дръжките и клонките. По листата те се намножават по долната и горната страна около централната жилка, при зокума предимно по долната. Въшката се намножава бързо. Листата и клонките изжълтяват и засъхват. Растенията изостават в развитието си. При отглеждане на нападнатите растения на открито въшката развива няколко поколения, но навън не може да презимува. Когато обаче зокумите се съхраняват в сравнително по-топли помещения, тя продължава да се развива и през зимата. 

Справянето с повредите, причинени от този неприятел изисква качествено и редовно провеждане на пръскания. През пролетта след изнасяне на зокумите навън и след почистването и привеждането им в добър вид напръскайте с един от следните препарати: Децис 2,5 ЕК- 4 мл, Карате зеон - 3 мл, . Карантинният им срок е 7 дни. Би 58 -  5 мл. , карантинен срок 21 дни. След 7 дни пръскането трябва да се повтори. Пръскачката трябва да дава силна, но фина струя, която да обхване и долната, и горната страна на листата. При пръскането се засягат младите ларви и тези с още незатвърдели щитчета. По време на вегетацията на зокумите при поява на нови повреди, трябва отново да се напръска.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1