Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Бакла – отличната храна
Бакла – отличната храна
Баклата (Vicia faba L.) е едногодишно растение от семейство Бобови. Тя е използвана в зелено и зряло състояние още от древните египтяни, римляни и гърци. Като зърнено бобова култура баклата има второстепенно значение за нашата страна, но тя е отлична храна, защото семената й съдържат повече белтъчини / 26-28% / от тези на фасула, граха и лещата има високо съдържание на целулоза, калций, фосфор, желязо, магнезий, каротин и витамин A, B1, B2, C, E. Цени се, най-вече, поради това, че е студоустойчива, развива се преди зеления фасул и е един от първите пролетни зеленчуци.
Баклата има добре развит централен корен, достигащ до 1 м дълбочина и много разклонения. Стъблото е изправено, четириръбесто, неокосмено, кухо, разклонено в основата. Листата са чифтоперести, разположени последователно върху стъблото. Цветовете са бели с характерно тъмно петно на крилцата, събрани по няколко в пазвите на листата. Те са силно ароматни и отделят изобилно нектар. Посещават се от пчелите и други насекоми, които извършват опрашването.
Плодът е чушка, която в техническа зрялост е зелена, крехка и се използва за консумация. Дължината на шушулката варира от 5 до 15 см в зависимост от сорта. С узряването си тя става твърда и жилава, а зеленият цвят постепенно преминава в кафяв. Семената са едри, плоски, с неправилна форма, светложълти до кафяво-зеленикави. Окраската им се променя с течение на времето до кафяво-черна. Кълняемостта им се запазва 4-5 години. Баклата е едно от най-студоустойчивите зеленчукови растения. Издържа без повреди до минус 4ºС. У нас в южните райони се засява късно през есента и презимува успешно. Понася сравнително добре и високи температури. Взискателна е към светлината. Изискванията й към влагата са големи, особено в началните периоди на развитие. В южните райони на страната баклата се засява през есента, а в останалите части - февруари-март.
Семената се настаняват направо на постоянно място, редово на 50-60 см или на ленти при разстояния 20-25 см между редовете и 50-69 см между лентите. Дълбочината на засяване е 5 до 7 см. Тя може да се използва като кулисно растение при отглеждане на краставици и други топлолюбиви растения за предпазване от вредното действие на студените ветрове. За тази роля баклата трябва да се сее на два реда (30х15 см), перпендикулярно на най-честите течения, през всеки 1-2 реда краставици.Грижите по време на вегетацията се състоят в редовна и навременна обработка на почвата и поливане. Първото окопаване се извършва, когато растенията са очертали редовете и са образували 3-4 същински листа. Навременното разрохкване на почвата и унищожаване на появилите се плевели, трябва да бъдат редовна грижа. Нуждата от поливка при есенните посеви е по-малка, тъй като семената поникват и растенията се развиват при сравнително ниска температура и използват по-пълно натрупалата се в почвата влага през есенно-зимния период. Беритбата започва, когато се оформят шушулките (началото на май). Реколтата се прибира на няколко пъти, през 5-10 дни. С прибирането трябва да се приключи до края на май.
У нас се отглежда сортове Супер Симония , Гуадалуче . Растенията са изправени, високи до 1 м. Цветовете са бели и първите се появяват доста рано върху долната част на стъблото. Чушките са едри, месести и крехки дълги 25-28 см. съдържат 6-8 зърна. Семената са също едри, силно сплеснати, при пъпчето леко надебелени, с тъмношоколадена окраска. Те са ранни и високодобивни сортове
Ползи от баклата
Баклата не съдържа холестерол, поради което е много полезна при заболявания на сърдечно-съдовата система. Тя регулира работата на храносмилателната система, благодарение на съдържащата се в нея целулоза значително ускорява процесите на обмяна на веществата.
Последният факт обуславя прилагането й в диети за отслабване. Баклата съдържа ествествената аминокиселина L-допа, която е използвана за лечение на болестта на Паркинсон. Тази аминокиселина може да помогне за контролирането на хипертония.
Баклата е много богата на тирамин – киселина, която при попадането в мозъка стимулира освобождаването на хормона норадрелин в главния мозък. Това действа възбуждащо и ободряващо. Хапвайте бакла против сънливост, но само през деня. Вечер късно ще има обратен ефект и ще попречи на заспиването.
1