Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
Отговорили сте на всички въпроси
Резултати
Начало -
Къдравост по праскова
Къдравост по праскова

Сега е време да се проведе борбата срещу къдравостта по прасковата.
Напоследък по прасковите се наблюдава масово нападение от болестта къдравост. Това се отразява върху студоустойчивостта й, намалява жизнеността на дърветата и плодоносенето през настоящата и следващата година. Срещу тази болест се извършват две-три пръскания. Изключително важно е есенното. Най-подходящият момент е, когато около 80 на сто от листата са окапали.
Къдравостта по прасковата презимува като конидиоспори по клоните, най – често при пъпките. Заразява младите листа и други органи още при излизането на пъпките. Хлорофила в нападнатите листа изчезва, а клетъчните стени се удебеляват. Външната проява на болестта е в надебеляване, нагърчване и чупливост на нападнатите части. От начало изприщванията са бледозелени, по – късно стават бледо жълти и накрая почервеняват. Нападнатите цветове остават недоразвити, некротират и опадват.
Болестта се развива най – силно, когато времето е хладно и дъждовно през периода на набъбване. Причинителя се разпада на форми по прасковата и нектарината; по бадема и кайсията.
По нападнатите части се образува бял прашец от спори на гъбата Taphrina deformans, които попадат върху новообразуваните пъпки и кората на леторастите и там зимуват. През зимата и рано напролет при подходящи условия 95-100% влажност на въздуха, спорите с размножават и водните капки ги преразпределят върху разпуканите пъпки на короната на дървото. Сравнително ниските температури, около 10° С, благоприятстват за масовото им проявление и задържат развитието на прасковата, с което се удължава процеса на заразяване. Със застаряване на листната тъкан и повишаване на температурата над 25°С развитието на гъбата спира. Заболяването се забелязва при разлистване на дърветата.
Борбата за опазване на прасковите дървета от къдравост се провежда главно през есента и най-добри резултати се получават при пръскане сега, в края на листопада (50-70%) с 2% Бордолезов разтвор, Тирам 80 ВГ - 30 гр, Шампион ОН - 30 гр., Купроцин супер М - 20 гр. на 10 л. вода.
Второ пръскане се прави рано напролет, при набъбване на пъпките - когато зелените листенца са се показали на големина колкото графит на молив с 1% Бордолезов разтвор или Тирам 80 ВГ - 30 г или Дитан М 45 - 30 г. за 10 л вода, а 14 дни след това - трето.
ВАЖНО!!! Необходимо е обилно и качествено напръскване на дърветата, до пълно обливане на короните. Пръскайте в топлите часове на деня и така, че ако се очаква застудяване, изпръсканият разтвор да изсъхне, а не да замръзне. Стремежът при това пръскане е разтворът да облее добре както останалите все още листа, така и всички клонки, клони и ствола до основата му. Затова, за разлика от летните пръскания, когато стремежът е разтворът да се изпръсква на дребни капчици, подобно на мъгла, сега дюзите трябва да са с по-голям отвор или да се нагласяват така, че да изпръскват разтвора на едри капки.
1