Всички посочени цени са с ДДС. За търговци и по-големи количества има отстъпки. За повече информация моля свържете се с нас.
 
Отговорили сте на всички въпроси Резултати
 
 

Начало - Подготовка и торене на площите за производство на картофи

Подготовка и торене на площите за производство на картофи

 
За производството на картофи се избират площи, огрявани през по-голямата част от деня, с бързо затоплящи се през пролетта почви, с добра структура и богати на органични вещества. Най-добре картофи се отглеждат след предшественик бобови или житни култури.

Площите, заплевелени с многогодишни коренищни и кореновоиздънкови плевели ( пирей, троскот, балур, къпина, горуха и др.) се оставят 20-30 дни за израстване на плевелите и се третират с тотални хербициди като Раундъп, Глифоган 480 СЛ, Глифозат С, Космик  1л. е за 45 л.вода и с него може да се третира 1 дка.площ. Дълбоката оран на тях се извършва след 20-25 дни.

Картофите са култура с високи изисквания към плодородието на почвата. Добре е през есента с извършването на дълбоката оран да се внесе и заоре 2-4 тона оборска тор или 500-900 кг. птичи тор.

Картофите са отзивчиви на торене култура. Подходящ от азотните торове е амониевият сулфат, от фосфорните – суперфосфатът, а от калиевите – калиевият сулфат. Суперфосфатът 20-30 кг/дка. Фосфора допринася за ранното развитие на посева и ранното клубено-образуване. Калиевият сулфат 20-25 кг./дка. калия има основна функция в енергийния и скорбелния метаболизъм. Има важна функция в транспортирането на други хранителни елементи.

Калия се усвоява от растението в големи количества и е наличен в много почвени типове, на които се отглеждат картофи. Торовете се внасят (разпръскват) преди дълбоката оран. Азотният тор се внася еднократно 20-30 кг. / дка амониева селитра. Внася се преди последната пролетна обработка, при първо или второто окопаване. При възможност може да се раздели на две равни дози и се внесе при първото окопаване и в началото на цъфтежа ,но не по- късно.

Картофите се торят и с микроелементи – магнезий (магнезиев окис – 4-5 kg/dka – преди засаждането или като листно подхранване 3-4 %  р-р на магнезиев сулфат), бор, молибден, мед и цинк и др. За целта се използват листни торове, които се прилагат по време на вегетацията и могат да се комбинират заедно с препаратите за растителна защита.

Листното подхранване задоволява нуждите на културата от и за по-добро изхранване на растенията. (Лаксиферт,  Иилд плюс, Лактофол и др.) те се внасят при оформени листа, след това при цъфтеж и след 10 дни се подхранват последно.
Някои специалисти препоръчват на земеделските стопани да не се бърза с пролетната обработка, за да се запази влагата. Това дава възможност и за ускоряване на просъхването на горния почвен слой, който по-добре се нагрява.
 
За поръчка
  • статия - 0 лв
  • бр.
 1